Region Hovedstadens byggeri af Nyt Hospital Herlev er udbudt i 16 fagentrepriser, hvilket ifølge regionen har været medvirkende årsag til, at projektet i dag er forsinket med tre år.
Eksperter:
Aftaleformen gør det svært for regionerne at holde styr på de mange forsinkede sygehusbyggerier
Danmarks største sygehusbyggerier er i gennemsnit forsinket med halvandet år. Ikke mindst fordi regionerne udbyder i fag- og hovedentrepriser, som er svære at styre, lyder det fra to førende forskere på området: Ved store, komplekse byggerier bør bygherre altid udbyde i totalentreprise, anbefaler de.
Der er ikke oplæsning af denne artikel, så den oplæses derfor med maskinstemme. Kontakt os gerne på automatiskoplaesning@pol.dk, hvis du hører ord, hvis udtale kan forbedres. Du kan også hjælpe ved at udfylde spørgeskemaet herunder, hvor vi spørger, hvordan du har oplevet den automatiske oplæsning.
Mere end hvert andet af Danmarks 46 igangværende eller nyligt afsluttede hospitalsbyggerier er forsinket, kunne Sundhedsmonitor fortælle torsdag på baggrund af regionernes egne opgørelser.
Ældste
Nyeste
Mest anbefalede
Skriv kommentar
Der skete en fejl, prøv igen senere
Der skete en fejl, prøv igen senere eller søg hjælp via vores kundecenter
Tilmeld dig Sundhedsmonitors daglige nyhedsbrev med overblik, nyheder og debat om det nære sundhedsvæsen. Nyhedsbrevene kan indeholde markedsføring i form af bannere.Du er nu tilmeldt Sundhedsmonitors nyhedsbrev.
Der er gode argumenter for og imod, men ældreområdet ligger mest naturligt i Sundhedsministeriet, mener tidligere departementschef. Samtidig udtrykker demensforening og en tidligere sundhedsminister bekymring for sundhedsfagligheden, når Socialministeriet overtager ansvaret for plejehjem og ældrepleje.
Tilmeld dig Sundhedsmonitors daglige nyhedsbrev med overblik, nyheder og debat om det nære sundhedsvæsen. Nyhedsbrevene kan indeholde markedsføring i form af bannere.Du er nu tilmeldt Sundhedsmonitors nyhedsbrev.
Skriv kommentar